Vaalikoneet

Tälle sivulle tuotetaan tietoa vaalikoneista ja ehdokasgallerioista ehdokkaille
___________________________

Uskonnonvapaus.fi

Uskonnonvapaus.fi-sivulla on jälleen vaalikone kuntavaaleissa useiden aiempien vaalien tapaan. Kysymykset koskevat esimerkiksi koulujen toimintaa. Pyydämme toimittamaan ehdokkaillenne tämän vastauslinkin:

https://uskonnonvapaus.fi/vaalit/kunta25/vastaa/?puolue=7&koodi=600978f951

Uskonnonvapaus-sivua ylläpitää Vapaa-ajattelijain liitto ry. Vastaamme mielellämme lisäkysymyksiin osoitteessa info@uskonnonvapaus.fi.

Nuorisoala ry

Nuorisoala ry:n perinteinen Nuorten vaalikone aukeaa kunta- ja aluevaaliehdokkaiden täytettäväksi viimeistään kahden viikon kuluttua, maanantaina 17.2. Toimitamme tällöin teille linkin vaalikoneeseen sekä ohjeet vaalikoneen täyttämiseksi. Pyytäisimme teitä jakamaan vaalikoneen linkkiä eteenpäin omille ehdokkaillenne, jotta mahdollisimman moni ehdokas täyttäisi vaalikoneen ja olisi mukana tässä nuorille äänestäjille tärkeässä kanavassa.

Nuorten kunta- ja aluevaalikoneet kokoavat yhteen nuorille tärkeimmät kysymykset ja teemat kunta- ja aluevaaleissa 2025. Vaalikoneilla on tutkitusti suuri merkitys erityisesti nuorten äänestyspäätöksiin ja ehdokasvalintaan. Toteutamme vaalikoneet yhdessä OpenVAA:n kanssa juuri nuorille suunnattua käyttöliittymää hyödyntäen. OpenVAA on Sitran rahoittama hanke, joka rakentaa avoimen lähdekoodin vaalikonealustaa.

Ehdokkaille ja vaalitiimeille tarkoitettu Nuorisoalan ehdokasuutiskirje kokoaa kevään aikana olennaiset tiedot nuorista, nuorisotyöstä ja Nuorten vaaleista. Listalle voi liittyä tätä linkkiä käyttäen: https://allianssiry.creamailer.fi/subscribe/kGFN2AQLyFLpU

Iltalehti

Iltalehden vaalikone on nyt avautunut ehdokkaille. Koneeseen voi vastata perjantaihin 21. maaliskuuta asti. Ehdokkaiden on kuitenkin hyvä huomioida, että vaalikone avataan yleisölle jo viikkoa aiemmin, perjantaina 14. maaliskuuta, kun ehdokasasettelu on vahvistettu ja ehdokkaille annettu ehdokasnumerot.

Vaalikoneeseen kirjautuminen vaatii vahvan tunnistautumisen. Pääset kirjautumaan vaalikoneeseen tästä linkistä: https://ehdokkaat.vaalit.almamedia.fi/kirjaudu/VKDtSVxoRyKPJthCTSR8l%2FYk2kTOru6YdyJYCiAk%2FhHCdJrjsLI0qmCDSYsksx%2Ff

Mikäli ehdokkailla on ongelmia vaalikoneen kanssa, he voivat olla sähköpostitse yhteyksissä osoitteeseen palaute.vaalikone@almamedia.fi. Viesteihin vastataan viimeistään seuraavana arkipäivänä, ja viikonloppuna tulleisiin yhteydenottoihin maanantaisin.

Iltalehti.fi tavoittaa joka viikko lähes kolme miljoonaa suomalaista, joten vaalikoneeseemme todella kannattaa vastata. Iltalehden lisäksi tämä vaalikone on käytössä Uuden Suomen, Kauppalehden, Talouselämän, Turun Sanomien, Ilkka-Pohjalaisen, Keskipohjanmaan, Kainuun Sanomien, Kalevan sekä Lapin Kansan verkkosivuilla.

Yle

Näin teemme vaalikoneet:
– Ylen sisältä koottu väiteryhmä tehnyt kysymyksiä
– Kysymykset käyneet talon sisäisessä laajassa arviossa ja asiantuntijoilla
– Kysymykset yleisön punnintaan – https://yle.fi/a/74-20138917
– Joka kuntaan ja alueelle tulee myös omia kysymyksiä
– Lisäksi 10 mediakumppania pääsee mukaan, 2 kysymystä per media
– Vaalikone käännetään 8 kielelle
– Julkaisu ehdokkaille on 21.2.
– Järjestämme vielä erikseen 27.2. infotilaisuuden, joka on avoin kaikille vaalien ehdokkaille.
– Julkaisu yleisölle maaliskuun alkupuoliskolla
– Teemme vaalikoneesta ja sen taustatiedoista myös lukuisia uutisia

Tällaista apua tarjoamme vaalikoneen tekemiseen
– Puolueet saavat ohjeet ehdokkaille toimitettavaksi
– Ohjeet sisältävät videovastauksen tekemisen tarkan ohjeistuksen
– Lisäksi ehdokkaita auttaa Ylen tekninen ehdokastuki

Vaalikoneessa kannattaa olla ajoissa
● 15-25% käynneistä tapahtuu ensimmäisinä päivinä!
Ehdokkaat pääsevät mukaan Ylen vaalikoneeseen linkillä, joka toimitetaan kaikille puolueille
myöhemmin
● Ehdokkaat rekisteröityvät Ylen vaalikoneeseen vahvan tunnistautumisen kautta eli
pankkitunnuksilla tai mobiilivarmenteella
● Ongelmatilanteissa voi ottaa yhteyttä asiakastukeen: info@ehdokaskone.fi

Sanoma

Kutsumme ehdokkaat helmikuun alussa vastaamaan vaalikoneen kysymyksiin. Yleisölle kone aukeaa maaliskuussa.

Keräämme ehdokkaiden sähköpostit puolueilta, jotta voimme varmistua, että kutsut menevät oikean puolueen oikeille ehdokkaille.

Prosessi siis toimii näin:

  • Puolue lähettää listan ehdokkaista osoitteeseen vaalikone@sanoma.fi.
  • Ehdokas saa kutsun Sanomalta.
  • Hän rekisteröityy vaalikoneen käyttäjäksi ja voi vastata kysymyksiin.
  • Ehdokas näkee koneessa sen vaalin/vaalien ja alueen/alueiden kysymykset, joissa hän on tietojemme mukaan ehdolla.
  • Kunta- ja aluevaalien vastausoikeuksien päivittymisessä voi olla viivettä, sillä tiedot molemmista vaaleista siirretään järjestelmään erikseen.
  • Mikäli ehdokas on jo rekisteröitynyt ja vastannut aluevaalien kysymyksiin, hän pääsee vastaamaan kuntavaalikysymyksiin kirjautumalla uudelleen sisään järjestelmään.
  • Jos ehdokas on ensin ehdolla yhdessä vaalissa ja asetetaan myöhemmin ehdolle toiseenkin, hän voi vastata myös toisen vaalin kysymyksiin, kun saamme tiedon ehdokkuudesta puolueelta.

Kun alamme kutsua ehdokkaita vastaamaan vaalikoneen kysymyksiin, lähetämme siinä vaiheessa myös puolueille päivitetyn infokirjeen kevään aikatauluista.

SAK

SAK:n vaaligalleriat kunta- ja/tai aluevaaliehdokkaille

SAK ja sen ammattiliittojen tavoitteena on nostaa erityisesti työntekijöiden äänestysaktiivisuutta sekä työntekijätaustaisten ehdokkaiden näkyvyyttä.
Tämän vuoksi olemme tarjonneet useissa vaaleissa maksutta lisänäkyvyyttä vaaliehdokkaille, jotka ovat SAK:laisten liittojen jäseniä.

Alustana toimivat ehdokasvaaligalleriat. Esimerkiksi edellisessä SAK:n kuntavaaligalleriassa oli 1180 ehdokasta

SAK mainostaa ehdokkaita sekä valtakunnallisesti että alueellisesti eri tapahtumissa ja sosiaalisen median kanavissa.
Lisäksi ammattiliitot tuovat liittonsa ehdokkaita esille omissa kampanjoissaan ja uutisoinnissaan. SAK:n ammattiliitoilla on yhteensä yli 800 000 jäsentä.

SAK:n kuntavaali- ja aluevaaligallerioihin voi osallistua ja niitä voi selata suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi.
Osallistuminen on helppoa: ilmoittautumislomake ei sisällä aihekysymyksiä, vaan ehdokas voi siinä vapaasti kertoa itsestään ja tavoitteistaan.
Ehdokkaan tulee hyväksyä SAK:n kolme perusarvoa sekä sitoutua omalla toiminnallaan edistämään niitä.
Ehdokkaan jäsenyys ammattiliitossa tarkistetaan ennen tietojen julkaisemista.

Ehdokkaat pääsevät täyttämään tietojaan 3.2.2025 alkaen ja ilmoittautuminen päättyy 7.3. Galleria avautuu yleisölle 4.3. ja on auki vaalipäivään saakka.

Toivommekin, että voisit välittää tietoa galleriastamme puolueesi ehdokkaille.
Ehdokkaat voivat ilmoittautua SAK:n kuntavaali- ja aluevaaligallerioihin osoitteessa www.vaaligalleria.fi/ilmoittaudu (aukeaa 3.2.2024)

Lisätietoa SAK:n kunta- ja aluevaalitavoitteista: www.sak.fi/kuntavaalit ja www.sak.fi/aluevaalit